Dolar : Alış : 3.6748 / Satış : 3.6815
Euro : Alış : 4.3184 / Satış : 4.3262
bozcaada
HAVA DURUMU
hava durumu

Bozcaada21°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 17 Kategoride 312 İçerik Bulunuyor.

Güncel Haberler
Booking.com bozcaada

1800 yıllık sütuna adını yazan Türk öğrenci gözaltına alındı – Bozcaada Türkiye Dünya Haber

22 Aralık 2015
Ana Sayfa » Dünya - Türkiye Gundemi » 1800 yıllık sütuna adını yazan Türk öğrenci gözaltına alındı – Bozcaada Türkiye Dünya Haber
1800 yıllık sütuna adını yazan Türk öğrenci gözaltına alındı – Bozcaada Türkiye Dünya Haber

İtalyan basınında yer alan habere göre, bir Türk Erasmus öğrencisi, İmparatorluk Forumları’ndaki (Fori Imperiali) sütunlardan birine bozuk parayla adını yazdı. Pazar günü gerçekleştiği belirtilen olay sonrası söz konusu öğrencinin gözaltına alındığı ve bir gece polis merkezinde bekletildikten sonra adliyeye götürüldüğü kaydedildi.

PARA CEZASI ÖDEDİ

Tarihi kalıntılar açısından Roma’nın en zengin bölgesi olan Palatino Tepesi’nde yer alan bu esere ağır hasar verdiği gerekçesiyle 200 Euro para cezası ödetildikten sonra serbest bırakılan öğrencinin Roma Belediyesi’ne ise 2 bin Euro tazminat daha ödemek zorunda olduğu bildirildi.

“YASAK OLDUĞUNU BİLMİYORDUM”

Çevredeki diğer turistler tarafından İtalyan güvenlik güçlerine ihbar edilen öğrencinin adliyedeki ifadesinde, “Orada başka isimler de yazılı olduğunu gördüm, ben de kendi adımı yazmak istedim. Bunun yasak olmadığını sanıyordum” dediği aktarıldı.

“VANDAL, ADINI ÖLÜMSÜZLEŞTİRDİ”

Corriere della Sera gazetesi buna ilişkin haberinde, “İki gün önce tutuklanan vandal, böylece sütunlara kazıyarak adını ebedileştirdi. Acımasızca tarihin bir parçasına böyle iz bıraktı” gibi ifadeler kullandı.
Gazete bu izin, ancak çok hassas ve pahalı bir restorasyondan sonra yok edilebileceğini de ekledi.
Geçen yıl da Kazbek Akaev adlı bir Rus turist, yine aynı bölgede yer alan Kolezyum’un (Flavianus Amfitiyatrosu) duvarına adının baş harfini kazımış, 4 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

Türk öğrencinin adını kazıdığı Palatino Tepesi’ndeki sütunun tarihinin M.S. 2’nci yüzyıla dayandığı belirtiliyor.

Venedik Meydanı (Piazza Venezia) ile Kolezyum arasında kalan ve bir açık hava müzesine ev sahipliği yapan Palatino Tepesi’nde Roma’nın köklerinin bulunduğuna inanılıyor.

Roma Mitolojisi’ne göre Palatino Tepesi, Roma’nın kurucuları Romulus ve Romus’un dişi bir kurt tarafından bulunarak hayatlarının kurtarıldığı yer.

YORUMLAR

Tatil için Bozcaada Konaklama Yerleri