...
bozcaada
HAVA DURUMU
hava durumu

Bozcaada

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 166 İçerik Bulunuyor.

Güncel Haberler
Booking.com bozcaada

Bakanlık Bozcaada koyları ile ilgili açıklama yaptı

22 Aralık 2014
Ana Sayfa » Dünya - Türkiye Gundemi » Bakanlık Bozcaada koyları ile ilgili açıklama yaptı
Bakanlık Bozcaada koyları ile ilgili açıklama yaptı

bakanlikbozcaadakoylariaciklamaGeçtiğimiz günlerde Bozcaada koyları ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığından açıklama yapıldı. Açıklamayı aşağıda olduğu gibi yayınlıyoruz. Açıklamaya göre söz konusu kiralamaların Çanakkale ili sınırları içersinde her yerde olabileceği ve Bozcaada’da da kiralamanın gerçekleştiği yönünde. İşletme haklarının deniz kıyısından başladığı söylendiği gibi şekli de şezlong-şemsiye kiralama şeklinde olacağı. Yani Ayazma’da şuan uygulanan sistemin aynısını diğer koylarda da göreceğiz. Tabi tüm bunlardan sonra bir kaç soru sormak gerekiyor.

1- Mevzuat ayrım yapmadığına göre, Ayazma koyu Kaymakamlığın yani Bozcaadaspor’un elinden alınıp başka kişi veya şirkete verilecek mi?
2- Bozcaada koyları ile ilgili kiralama mevzuatı çıkalı 2 yıl oldu neden daha önce konuşulmadı?
3- Ayazmada plaj voleybolu oynanırdı, sonraları sezlong ve şemsiyeler virüs gibi yayıldıkça yayıldı ve oyun oynayacak alan kalmadı fakat yine de dışarıdan şemsiye getirmeye Bozcaadaspor ve Kaymakamlık izin veriyordu. Hangi koy olursa olsun bunda sonra bakanlık izniyle işletme hakkını elde eden şirket veya kişi izin verecek mi?
4- Kiralama yapan şirket veya kişi birden fazla kişi veya şirket ile taşeron şeklinde çalışabilecek mi? Yani gayri resmi parsel parsel koyları ayırabilecek mi?

Daha çok soru var fakat öncelikle plansız, programsız ekolojik dengenin düşünülmediği bir değişimin sonuçlarını gelecek nesillere anlatamayacağımız açık ve net.

Bakanlık’tan yapılan açıklamada, “2886 sayılı Kanun ve 644 sayılı KHK ile doğal Sit alanları ile özel çevre koruma bölgelerinde bulunan Devletin hüküm ve tasarrufu altındaki yerlere ilişkin kiralama ve tahsis işlemleri Bakanlığımızca ‘Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü’ yürütülmektedir. Bakanlığımız, ‘Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü’ sorumluluğunda bulunan Tabiat Varlıkları, Doğal Sit Alanları ve Özel Çevre Koruma Bölgelerinde Devletin Hüküm ve Tasarrufu Altındaki günübirlik kullanım alanlarında; alan kullanımından doğan habitat bozulmalarının rehabilite edilebilmesi, atıksu ve katı atıkların günlük bertaraf edilmesinde sorun yaşanmaması, kaçak ve izinsiz kullanımların engellenmesi, alan kontrol mekanizmasının kolay tesis edilip, etkin biçimde çalıştırılması, alan yönetim kararlarının derhal uygulanabilmesi, alanlarda daha sıhhi şartlarda hizmet verilmesi hususunda fayda sağlanması, alanda yapılacak bilimsel çalışma ve izleme çalışmaları ile eğitim ve farkındalık oluşturma çalışmaları için görev alan teknik personele lojistik hizmet ve her türlü desteğin sağlanması amacıyla iş ve işlemler yürütülmektedir. Bazı basın yayın organlarında habere konu olan Çanakkale İli sınırları içerisinde bulunan doğal Sit alanlarındaki söz konusu günübirlik alanlara ilişkin talepler değerlendirilerek yukarıda bahsedilen koruma-kullanma esasları kapsamında kiralanmaktadır. Bu alanlar kıyı kenar çizgisinin deniz kenarında kalan alanlar olup hiçbir şekilde imara açılmamaktadır. Günübirlik alanlarda sadece sunulan hizmetlere ‘şemsiye, şezlong gibi’ karşılık ücret talep edilmekte olup, bunun dışındaki alan kullanımı ve alana girişlerden ücret talep edilmemektedir. Tüm alanlar halkımızın kullanımına açıktır.”

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Tatil için Bozcaada Konaklama Yerleri