...
bozcaada
HAVA DURUMU
hava durumu

Bozcaada

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 166 İçerik Bulunuyor.

Güncel Haberler
Booking.com bozcaada

Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali sona erdi

03 Kasım 2014
Ana Sayfa » Foto Galeri » Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali sona erdi
Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali sona erdi

Bozcaada Belediye Başkanı Dr. Hakan Can Yılmaz başkanlığında ve Petra Holzer’in yönetmenliğinde, BOZTİD ile birlikte gerçekleştirilen Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali (BİFED)‬ ödül töreni 1 Kasım 2014 Cumartresi gecesi yapıldı. 30 Ekim 2014’den bu yana dünyanın bir çok ülkesinden ana teması ekoloji ile ilgili belgeseli buluşturan festivalin kapanış töreninde ödüller sahiplerini buldu.

Festival’de Fethi Kayaalp anısına hitap edilen birincilik ödülünü Rüya Arzu Köksal’ın yönetmenliğini yaptığı Türkiye’de yaşanan ama bütün dünyada benzerlerine rastladığımız hayati öneme sahip bir çevre mücadelesini, aktivizm ruhunu kutlayarak ve bize, mizah duygusu ve insancıl yaklaşımı ile ilham vererek anlatan bir film olduğu için, “Bir Avuç Cesur İnsan” aldı.

Ödülünü almak için sahneye çocuklarıyla beraber çıkan yönetmen Rüya Arzu Köksal “En büyük sorumluluğumuzun çocuklarımıza bırakacağımız “temiz bir dünya olduğunu” hatırlattı.

Festivalin ikincilik ödülü; yerinden yurdundan edilmis bir karakterin, insancıl ve evrensel bir şekilde gittiği yerdeki insanları ve evi kendi insanları kılması, dağları ve nehirleri kendi dağları ve nehirleri bilmesi ve dönüştürmesi; savaşların adaletsiz ve kirli yüzüne rağmen yaşami, doğayı ve insani doğallıkla ve inatla savunduğu icin Mano Khalil’in yönetmenliğini yaptığı “Arı Yetiştiricisi” (The Beekeper) filmine verildi.

Üçüncülük ödülü ise insanın toprak aidiyeti ve ilişkisini yalın, güçlü ve şiirsel bir sinematografiyle anlatabilme basarisindan dolayı yönetmenliğini Farida Pacha’nın yaptığı “Benim Adım Tuz” (My name is Salt) filminin oldu.

Adalıların yoğun ilgi gösterdiği ödül töreninde Bozcaada Belediye Başkanı Dr. Hakan Can Yılmaz “ilkini gerçekleştirdiğimiz bu festivali 10. Yılında, 20. yılında düşünmek beni çok heyecanlandırıyor” diyerek “festivali coşkuyla takip eden Bozcaada halkına da teşekkür etti.”

Kaynak : BIFED Facebook Sayfası – https://www.facebook.com/bifeddoc

 

YORUMLAR

Tatil için Bozcaada Konaklama Yerleri