Dolar : Alış : 3.4862 / Satış : 3.4925
Euro : Alış : 4.1763 / Satış : 4.1838
bozcaada
HAVA DURUMU
hava durumu

Bozcaada29°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 17 Kategoride 312 İçerik Bulunuyor.

Güncel Haberler
Booking.com bozcaada

Her 7 çocuktan biri tehdit altında – Bozcaada Türkiye Dünya Haber

26 Aralık 2015
Ana Sayfa » Dünya - Türkiye Gundemi » Her 7 çocuktan biri tehdit altında – Bozcaada Türkiye Dünya Haber
Her 7 çocuktan biri tehdit altında – Bozcaada Türkiye Dünya Haber

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın belli bir yaşın altındaki çocukların, sosyal medya kullanımına sınırlama getirecek olması, “yasaklar ne kadar yeterli olur” tartışmasını da beraberinde getirdi. Bakanlık süreçte, Facebook, Twitter gibi sosyal mecraları kullanma yaşı alt sınırının 12’mi yoksa 16’mı olacağına karar verecek. Araştırmalar, sosyal medya kullanan her 7 çocuktan birinin bu platformlardaki tehditlere maruz kaldığını ortaya koyuyor. Uzmanlar ise, yasakların, çocukları bu platformları kullanmaya daha çok yönlendireceği görüşünde.

On yıldan fazla süredir sosyal medya alanında çalışmalar yapan, MEF Üni versitesi İşletme Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ezgi Akpınar, sosyal medya yasağının, çocukları bazı olumsuzluklardan korurken, bu platformların çocuklardaki çok sayıda faydasından mahrum bırakacağını söyledi. Akpınar şöyle konuştu: “Sosyal medyanın, belli özelliklere sahip insan gruplarında olumsuz etki yarattığı doğru. Örneğin, özgüven eksikliği yaşayan bireyin sosyal medya kullanımı onun arkadaşlık ilişkilerine ciddi zararlar verebiliyor. Bu durum çocuklar için de geçerli olabilir. Öte yandan yaratıcılık açısından sosyal medyanın yararları var. Gerçek hayatta ‘homofili’ denilen, insanların, kendilerine benzeyen kişilerden oluşan bir çevre edinmesi durumu, sosyal medyada büyük ölçüde kırılıyor. Bu da yeni fikirlerin ve buna bağlı olarak yaratıcılığın gelişmesi demek.”

Sosyal medya tehditleri

Sosyal medya kullanma yaşı, çocuklarda her geçen gün biraz daha aşağıya iniyor. Bu da çocukların bu platformlarda yer alan tehlikelerden etkilenme riskini artırıyor. Araştırmalara göre sosyal medyada çocuklar için var olan tehditler beş ana başlıkta sıralanıyor:

* Siber zorbalık

* Cinsel şantaj

* Porno

* Kimlik zedelenmesi

* Oyun yanılgısı

YORUMLAR

İlgili Terimler :
Tatil için Bozcaada Konaklama Yerleri