Dolar : Alış : 3.4862 / Satış : 3.4925
Euro : Alış : 4.1763 / Satış : 4.1838
bozcaada
HAVA DURUMU
hava durumu

Bozcaada29°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 17 Kategoride 312 İçerik Bulunuyor.

Güncel Haberler
Booking.com bozcaada

İsveç pasaport işlemlerine yeni kurallar getirdi – Bozcaada Yaşam, Haber, Haberler

27 Ocak 2016
Ana Sayfa » Dünya - Türkiye Gundemi » İsveç pasaport işlemlerine yeni kurallar getirdi – Bozcaada Yaşam, Haber, Haberler
İsveç pasaport işlemlerine yeni kurallar getirdi – Bozcaada Yaşam, Haber, Haberler

Ygeman, son yıllarda rekor sayıda İsveç pasaportunun çalınıp karaborsada yüksek ücretlerle satıldığını kaydederek buna engel olmak için çıkarılan yeni pasaport yasasını değerlendirdi.

RAKAM ÇOK YÜKSEK

2013 yılında çalınan ve kaybolan pasaportlara dair hükümetin elde ettiği verileri ve raporu detaylandıran Ygeman, “170 bin İsveç, 477 bin Almanya, 195 bin Danimarka, 140 bin Norveç ve 44 bin Finlandiya pasaportu çalındı ya da kayboldu” dedi.

Ygeman, “Bu pasaportların bir kısmının çeşitli suçlara bulaşanlar ile insan kaçakçılarının eline geçtiğini dair elimizde raporlar var. Bu durumun önüne geçmek için yeni kurallar getirdik” ifadelerini kullandı.

NİSAN AYINDA YÜRÜRLÜGE GİRİYOR

Söz konusu kuralların Nisan ayında yürürlüğe gireceğini kaydeden İsveçli Bakan, şöyle devam etti:
“Yeni uygulamaya göre, bir kişi 5 yıl içinde 3 defa pasaport alabilecek. Yıl içinde 3’den fazla pasaport kaybedenlere yönelik soruşturma başlatılacak ve pasaport verilmeyecek. 6-12 yaş grubundaki çocuklar için pasaport 3 yıl geçerli olacak. 6 yaşından küçük çocuklar için de pasaport 2 yıl geçerli olacak. İsveç pasaportu taşıyanlar için Schengen ülkeleri de dahil olmak üzere parmak izi kontrolü yapılacak. Herkesin parmak izi bir olmadığı için, kaçakçılardan satın aldığı İsveç pasaportu ile sınırı geçmek isteyen kişi de bu şekilde deşifre edilmeye çalışılacak.”

DİL ŞARTI ARANMAYACAK

İsveç vatandaşlığına geçmek isteyenlere Danimarka’da olduğu gibi dil şartı getirilmeyeceğini söyleyen Ygeman, “İsveç vatandaşı ile evli olarak 3 sene, diğer durumlarda ise 5 sene İsveç’te aralıksız yaşayan herkesin şartsız İsveç vatandaşı olma hakkı var. Bu konuda değişiklik yapmayı düşünmüyoruz. Kanun eskisi gibi devam edecek” ifadelerini kullandı.

 

YORUMLAR

İlgili Terimler : , ,
Tatil için Bozcaada Konaklama Yerleri