Dolar : Alış : 3.5162 / Satış : 3.5225
Euro : Alış : 4.1818 / Satış : 4.1893
bozcaada
HAVA DURUMU
hava durumu

Bozcaada24°CSağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 17 Kategoride 312 İçerik Bulunuyor.

Güncel Haberler
Booking.com bozcaada

Kıdem tazminatına garanti fonu önerisi – Bozcaada Türkiye Dünya Haber

31 Aralık 2015
Ana Sayfa » Dünya - Türkiye Gundemi » Kıdem tazminatına garanti fonu önerisi – Bozcaada Türkiye Dünya Haber
Kıdem tazminatına garanti fonu önerisi – Bozcaada Türkiye Dünya Haber

Hükümet kıdem tazminatı değişikliğini gündeme getirmeye hazırlanırken, DİSK’ten süpriz bir öneri geldi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu ile görüşen DİSK yönetimi, şirketlerin iflas etmeleri halinde işçilerin kıdem tazminatlarının “daha sonra işverenden mahsup edilmek üzere” Ücret Garanti Fonu’ndan ödenmesini önerdi.

DİSK Başkanı Kani Beko başkanlığındaki DİSK heyeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Soylu ile görüştü. Görüşmede kıdem tazminatları, taşeron çalışma, asgari ücret, işsizlik sigortası fonu, sendikal barajlar ve işkollarındaki sorunlar başta olmak üzere çalışma yaşamındaki bütün konular gündeme geldi. DİSK sorunlarla ilgili bakan Soylu’ya dosya da sundu.

Kıdem tazminatının fona devredilmesine kesinlikle karşı olduklarını dile getiren DİSK yönetimi, kıdem tazminatını alamayan işçiler için süpriz bir öneride bulundu. Tüm işçilerin kıdem tazminatı alması için fona devir gibi bir uygulamaya gerek olmadığını dikkat çeken DİSK yönetimi, iflas/konkordato gibi nedenlerle işçilere ödenmeyen hakların “daha sonra işverenden mahsup edilmek” üzere Ücret Garanti Fonu’ndan ödenebileceğini ifade etti. İşverenin iflas etmesi halinde işçiler ödenmeyen ücretlerini bu fondan alabiliyor.

Fona yatırılacak

Ücret Garanti Fonu, İşsizlik Sigortası Fonu kapsamında oluşturuluyor. Fonun gelirleri, işverenlerce işsizlik sigortası primi olarak yapılan ödemelerin işveren payının yıllık toplamının yüzde biri ile bu primlerin değerlendirilmesinden elde edilen kazançlardan oluşuyor.

Bu fon İşsizlik Sigortası Fonu içerisinde farklı bir hesapta takip ediliyor. DİSK’in önerisine göre işçiler, işveren tarafından ödenmeyen alacaklarını bu fondan alabilecek. Ancak sonrasında işveren işçilere yapılan ödemenin karşılığını fona yatırmak zorunda olacak

YORUMLAR

İlgili Terimler :
Tatil için Bozcaada Konaklama Yerleri