...
bozcaada
HAVA DURUMU
hava durumu

Bozcaada

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 166 İçerik Bulunuyor.

Güncel Haberler
Booking.com bozcaada

Mehmet Şimşek: Faizlerin artırılması iyi olur – Bozcaada Türkiye Dünya Haber

17 Aralık 2015
Ana Sayfa » Dünya - Türkiye Gundemi » Mehmet Şimşek: Faizlerin artırılması iyi olur – Bozcaada Türkiye Dünya Haber
Mehmet Şimşek: Faizlerin artırılması iyi olur – Bozcaada Türkiye Dünya Haber

Başbakan Yardımcısı ve Eski Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Türkiye ekonomisi ile ilgili çok önemli açıklamalarda bulundu. Şimşek Habertürk TV’de yaptığı açıklamada, FED’in faiz artırmasının piyasaları olumlu yönde etkileyeceğini belirterek, ‘Faiz arttırımı yüksek olasıkla evet, bence yapılsa da iyi olur. Piyasaların rahatlaması açısından önemli.’ ifadelerini kullandı.

MEHMET ŞİMŞEK’İN KATILDIĞI PROGRAMDAKİ KONUŞMASINDAN SATIR BAŞLARI;

* 17. fasıl neyi ima ediyor? Aslında AB üyeliğinin ötesini ima ediyor. Ne demek, AB’ye üyelik yetmiyor, aynı zamanda Euro’yu para birimi olarak kabul etmeniz gerekiyor.

* Şu anda çok güçlü bir yol haritası var. Ben bu iniş çıkışları normal görmekle birlikte uzun vadeli trendlerin düzeleceğini düşünüyorum.

* Fransa bunun anlamını bildiği için veto etmişti. Üyelik ötesi anlam diye veto ettiği fasıllardan biri. Bu birinci husus. 2. husus; bütün şartları yerine getirdik. Bu şu demek, Türkiye makro finansal istikrar anlamında yani bankacılık düzenlemeleri Merkez Bankası bağımsızlığı birçok konuda gerekli koşulların tamamını yerine getirdi demektir.

* Kapanış için bazı şartlar var. Onlar çok kolay şeyler. Türkiye şu anda aslında çalışan bir piyasa ekonomisi, uygulamaları ve kurumsal altyapısı itibariyle AB’ye en yakın olduğumuz fasıllardan bir tanesi.

* Merkez Bankası’na ilişkin tartışmaların son bulması gerekiyor. 2002 yılından beri bizim hükümet programlarına bakın. Değişen bir şey yok. Merkez Bankası’na yaklaşımda değişen bir şey yok.

* Merkez Bankası’nın isteği fiyat istikrarıdır. Fiyat istikrarı olmazsa olmazdır. Türkiye büyüme potansiyelini arttırır ve kalıcı refah artışı sağlar.

* 2’si makro finansal istikrar. Geniş anlamda cari açık, büyüme. Bizdeki uygulama çok farklı değil. Fasıl bunu ifade ediyor.

* Brüksel’de ilk defa bu kadar samimi güzel söylemler ve eylemler gördüm. İlk defa Avrupa’dan bu kadar sıcak bir yaklaşım gördüm.

* AB süreci canlanmıştır. Yakınsama zaten canlıydı.
* Türkiye uzun süredir Maastricht kriterlerini tutturuyor.  Birisi dedi ki biz gıptayla bakıyoruz size dedi. Borç ve açık dışında iki önemli nokta daha var. Enflasyon ve faiz. Türkiye enflasyonu kalıcı bir şekilde yüzde 5’in altına çekip, faizlerinde tek hanelerde ve düşük düzeyde seyretmesi Türkiye’nin büyümesi.

* Sokaktaki vatandaşa dokunan bir fasıl açıldı. Bu tartışmaların artış son bulması lazım.
* Güven endeksi önemli olaylardan etkileniyor. O anki atmosferi iklimi yansıtıyor. Uzun vadeyi içermiyor. Ben yine de etrafımızda olup bitenleri önemsiyorum.

* Yapısal reformlar hikayenin diğer birleşeni. AB bizim için önemli. Para politikası ötesinde bu tarafa geldiğiniz zaman esas önemli olan ekonomideki dönüşüm.

* Yol haritasındaki değişim ve uygulamayla hava tekrar olumluya dönecek. Bütün olumsuz küresel şartlara rağmen. Bu iniş çıkışları normal görmekle birlikte uzun vadeli trendin yukarı olacağını düşünüyorum.

FED FAİZ ARTTIRIMI YÜKSEK OLASILIK

* Faiz arttırımı yüksek olasıkla evet, bence yapılsa da iyi olur. Piyasaların rahatlaması açısından önemli.

* Küresel kriz olağanüstü dönemdi. Bazen aslında yaşadığımız olayların büyüklüğü görünmüyor. 1929 bunalımdan sonra en büyük kriz.

* Ülkeler olağanüstü tedbirlere yöneldi. Bunlardan bir tanesi para politikasına yani faizleri sıfıra çekip para basmaya başladı.

* Bunun başını da Amerika çekti.

* Biz bir ekibimiz Amerika’da böyle bir durum var. Dışardan bakıldığında sanki herkes kendi kulvarında bir bütün ekip işi. Çok para basıldı, 2013 sonrası para basılmaya son verildi. 2. aşamadayız. Bu normalleşme. Yavaş yavaş faizler artabilir.

* Önemli olan bundan sonraki yol haritası. Birincisi Amerikan ekonomisi etkili olacak doğru fakat küresel ekonominin durumu da etkili olacak. Faiz kararında küresel ekonominin durumu da etkili olacak.

* MTA fiyatlarındaki çöküş çok ciddi şeyleri şeyleri ifade ediyor eğer suni değilse. 2008 sonrasında dünya ekonominin syarısını gelişmekte olan ülkeler oluşturuyor. Yüzde 50’nin üzerinde. Faiz artışından çok bundan sonraki yol haritası belirli olacak. Bunun devamı gelecek önemli olan bunun dozudur.

* 1’si para politikası anlamında Merkez Bankası bir yol haritası açıkladı. Küresel parasal normalleşmesiyle birlikte biz yol haritası bir basitleştirme para politikasında geleneksel bir gidiş olacak. İkincisi bizim ülkenin temelleri sağlamlaşıyor ve sağlam.

* Sağlamlaşıyordan kastım cari açık azalıyor. Ve kaynakların bütük bir kısmı uzun vadeli. Hem finansmanın değeri artıyor.

* Kamu maliyesi çok güçlü. Tepki verme alanımız var. 3. reform. En güçlü şekilde ayrıştıracak en önemli husus reformdur.

* FED açısından baktığımızda 1 küresel ekonomik durum gelişmekte olan ülkelerde çok iyi değil, velev ki FED kendi başına devam eder senkronize bir global artışı öngörmüyoruz.

* Japonya ve Avrupa faizleri düşük tutmaya devam ediyor, para basmaya devam ediyor. Belki İngiltere, Amerika ile paralel gider. 90’lı yıllara dönüş yok. Küresel ekonomi bunu desteklemiyor.

* Biz Türkiye olarak kışa göre yaptık. Biz tedbirimizi aldık. Avrupa, reform çıpası, Merkez Bankamız yol haritasını açıkladı.

* Bir trendin etkileri bir doğrudan bir de dolaylıdır. İki olumsuz dolaylı etki var. Birincisi çevre ülkelerin tamamı ekonomik anlamda sektörel çeşitliliği olmayan, gelirlerinin petrolden doğalgazdan elde eden ülkeler. Bu ülkeler petrol ve MTA fiyat çöküşünden olumsuz etkileniyor.

* İkinci konu şöyle gelişmekte olan ülkelerden Türkiye ve Hindistan dışında MTA fiyatlarından olumlu etkilendi. Bu Latin Amerika’yı Ortadoğu, Asya’daki bazı ülkeleri olumlu etkiledi.

* Gelişmekte olanları MTA fiyatları olumsuz etkiliyor. Geçen hafta ne oldu? Bilmeyen sanacak reform paketi etkili olmadı.

* Güney Afrika’da devlet başkanı böyle hassas ortamda maliye bakanını görevden oldu. Güney Afrika’dan başlayan bir bulaşıcı süreç yaşadık. Bir oynaklık yaşandı. Bunları görelim.

* Petrol fiyatları, doğalgaz fiyatlarının düşmesi bizim cari açığımızı azaltacak. Bizim şu an yüzde 4’ün altında.

13 MİLYAR DOLAR YETERLİ DEĞİL

* Önümüzde 4 yıl var. Milletimiz reform programına güçlü destek verdi. Reform yapmak kolay olsa herkes yapardı. Biz bunu mümkün kılmak için ne yaptık? Başbakanlık bünyesinde reform izleme, uygulama komitesi. Düzenli olarak bakanlar kurulu ve kamuoyuna hesap vermemiz gerekiyor. Bu kurumlar açısından önemli hem de halkın takibi açısından çok önemli. STK’lar, halkımız bu sürecin bir parçası. İlk defa bu kadar güçlü net bunların hepsinin olduğu ve izleyecek komite ben bu nedenle iyimserim.

* Bir şeffaflık, yolsuzlukla mücadele, çok netiz, siyasetin etik yasası, imar düzenlemelerine kadar çok önemli adımlar atacağız. İkincisi yatırım ortamı. Hem içerdekilerden hem de dışardan. Eskiden 1 milyar dolar yatırım çekiyorduk şimdi 13 milyar dolar yeterli değil.

* Kamu maliyesi, taşıt kanunu birçok unsur var. İçi dolu. Ve şu anda ekonomi koordinasyon kurulu toplantılarıyla birlikte demokratik çerçevede yapacağız.

* İş gücü piyasası çok önemli alan, bizim istihdama ihtiyacımız var. Amerika’da esnek yüzde 5’in altında Avrupa’da esnek değil yüzde 10’un üzerinde işsizlik.

* Part time çalışma. Bizim milyonlarca öğrencimiz var. Bunların önünü açalım. Diğer konu eğitim meslek eğitimleri çok önemli.

YORUMLAR

İlgili Terimler : , , ,
Tatil için Bozcaada Konaklama Yerleri