Dolar : Alış : 3.4862 / Satış : 3.4925
Euro : Alış : 4.1763 / Satış : 4.1838
bozcaada
HAVA DURUMU
hava durumu

Bozcaada26°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 17 Kategoride 312 İçerik Bulunuyor.

Güncel Haberler
Booking.com bozcaada

Soğuk havalarda kalp ve tansiyon hastaları risk altında – Bozcaada Türkiye Dünya Haber

21 Aralık 2015
Ana Sayfa » Dünya - Türkiye Gundemi » Soğuk havalarda kalp ve tansiyon hastaları risk altında – Bozcaada Türkiye Dünya Haber
Soğuk havalarda kalp ve tansiyon hastaları risk altında – Bozcaada Türkiye Dünya Haber

Memorial Şişli Hastanesi Dahiliye Bölümü’nden Uz. Dr. Gürkan Yurteri, kış aylarında artan hastalıklar ve alınması gereken önlemler hakkında bilgi verdi. Sonbahar ve kış aylarında sıklıkla görülen soğuk algınlığının, genellikle gribal enfeksiyonlarla karıştırıldığını ifade eden Dr. Yurteri, “Soğuk algınlığı daha çok burun akıntısı, hapşırık, hafif bir boğaz ağrısı ve halsizlik belirtileriyle kendini göstermektedir. Hastaların çoğu soğuk algınlığını basit birkaç ilaç yardımıyla ayakta atlatabilmektedir. Grip ise aşırı halsizlik, ateş, öksürük, sırt ağrısı belirtileriyle ortaya çıkmakta ve kişiyi yatağa düşürebilmektedir. Tanı konulduktan sonra 48 saat içinde uygun tedavi uygulanırsa hastalık daha rahat atlatılmaktadır.” dedi.

GEBELİKTE GRİP ANNE VE BEBEK SAĞLIĞINI OLUMSUZ ETKİLİYOR

Gebelik döneminde gribe yakalanmamak için gerekli önlemlerin alınmasını isteyen Dr. Yurteri, şu bilgileri verdi: “Ancak anne adayları dikkat etmesine rağmen grip sorunu ile karşı karşıya kaldıklarında bol sıvı alarak dinlenmelerine özen göstermelidir. Ateş ve ağrı durumlarında parasetamol içeren ilaçlar kullanılabilir. Burun tıkanıklığına karşı tuzlu su veya kısa süreli olarak burun damlaları uygulanabilir. Sıcak su buharı ile buğu ilaçlarının kullanımı solunum ve burun tıkanıklığını rahatlatacaktır. Bitkisel ürün ve vitamin takviyesi kullanımı konusunda mutlaka doktora danışılmalıdır.”

BRONŞİT ÇOCUKLARI TEHDİT EDİYOR

Öksürüğün ihmal edilmemesi uyarısında bulunan Yurteri, çocuklarda oluşan bronşit hastalığının tehlikesine dikkat çekti. Yurteri, şöyle konuştu: “Hava yollarının iltihaplanmasıyla oluşan bronşit, bu mevsimde özellikle çocukları tehdit etmektedir. Genellikle, üst solunum yolu hastalığıyla beraber başlamakta ve tedavi edilmezse kronik bronşite dönüşmektedir. Bronşitin neden olduğu öksürük, yoğun ve şiddetlidir. Hastanın sık öksürmesi, bir süre sonra göğüs bölgesinde kasılmalara ve karın bölgesinde kas ağrılarına yol açmaktadır. Öksürüğün 15-20 gün devam ettiği, yüksek ateş nefes darlığı gibi belirtilerin de görüldüğü durumlarda uzman bir doktora gidilmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra kış aylarında bademcik iltihaplanması, özellikle çocuklarda sıklıkla görülmektedir. Burada bilinmesi gereken en önemli nokta, enfeksiyonların sadece yüzde 20’sinde antibiyotik kullanımının gerekli olduğudur.”

KALP VE TANSİYON HASTALARI RİSK ALTINDA

Dr. Yurteri, kalp ve tansiyon hastaları için şunları söyledi: “Soğuk kış aylarında kalp, artan enerji ihtiyacını karşılayabilmek için dolaşım sistemine daha fazla kan pompalamaktadır. Böylelikle kalbin oksijen ihtiyacı da artmaktadır. Bu süreçte kalp hastaları, artan oksijen ihtiyacını yeterince karşılayamamaktadır. Bu durum da kalp krizlerini ve kalp yetmezliklerini tetiklemektedir. Kalbin fazla kan pompalaması, stres hormonlarının kandaki düzeylerin artması; çok soğuk havalarda tansiyonu yükselmesine, tansiyonun ilaçlarla kontrolünün azalmasına da neden olmaktadır. Soğukta kanın akıcılığı azaldığından, tansiyona ve damar tıkanıklığına bağlı inme vakalarında da artış görülmektedir. Kalp ve tansiyon hastalarını yanı sıra kış aylarında diyabet hastalarının da ek önlemler alması gerekmektedir. Soğuk aylarda insülin ihtiyaçları değişebilmektedir. Kan şekeri dengesi bozulabildiği için hastaların ilaçlarının dozlarını doktora danışarak ayarlamaları gerekmektedir. Soğukta vücudun oksijen ihtiyacı artığından daha sık solup alıp verilmektedir. Bu durum, zaten nefes almakta zorlanan KOAH hastalarının nefes darlığının artmasına neden olur.”

YORUMLAR

Tatil için Bozcaada Konaklama Yerleri