Dolar : Alış : 3.4862 / Satış : 3.4925
Euro : Alış : 4.1763 / Satış : 4.1838
bozcaada
HAVA DURUMU
hava durumu

Bozcaada29°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 17 Kategoride 312 İçerik Bulunuyor.

Güncel Haberler
Booking.com bozcaada

Tokyo’nun 2020’deki olimpiyat stadyumunun tasarımı belli oldu – Bozcaada Türkiye Dünya Haber

24 Aralık 2015
Ana Sayfa » Dünya - Türkiye Gundemi » Tokyo’nun 2020’deki olimpiyat stadyumunun tasarımı belli oldu – Bozcaada Türkiye Dünya Haber
Tokyo’nun 2020’deki olimpiyat stadyumunun tasarımı belli oldu – Bozcaada Türkiye Dünya Haber

Tokyo’nun 2020’deki olimpiyat stadyumunun tasarımı belli oldu - Bozcaada Türkiye Dünya Haber

Yukarıdaki resimde de görüldüğü üzere Japonlar görece sempatik ve sade bir çizgiye sahip olan bir tasarımı tercih ettiler. Japon mimar Kengo Kuma’nın imzasını taşıyan yapı yaklaşık 149 milyar yen’e (3,6 milyar lira) mal olacak.
Daha önce yapılan oylamayı kazanan ünlü mimar Zaha Hadid’in uzay filmlerinden çıkmış gibi duran tasarımının aksine nihai olarak üzerinde anlaşılan bu tasarım daha mütevazi çizgilere sahip. Zira Hadid’in tasarımının Japonya’ya 5,8 milyar liraya mal olacağını da düşünürsek aradaki bu farklı daha iyi anlayabiliriz.
Yukarıdaki fotoğrafta da bir planı görülebilen ve yaklaşık 149 milyar yen’e (3,6 milyar lira) mal olacak yeni stadyum Japon mimar Kengo Kuma’nın imzasını taşıyor. Tokyo’daki yeni olimpiyat stadı için daha önce yapılan oylamayı kazanan ünlü mimar Zaha Hadid’in bilim kurgu filmlerinden fırlamış gibi duran tasarımının aksine üzerinde anlaşılan Kuma’nın bu tasarımı çok daha sade bir çizgiye sahip. Hadid’in tasarımının Japonya’ya maliyetinin 5,8 milyar lira olacağı da düşünülürse aradaki fark daha iyi görülebilir.
Çelik ve ahşap malzemenin kullanılacağı stadyumun ana gövdesi zemine gömülü olacak. Bu da 50 metre yüksekliğinde olması planlanan yeni yapının bir önceki stadyuma göre 18 metre daha kısa olmasına neden olacak. Yapının cephesi de çeşitki bitkilerle kamufle edilebilecek. Japonya başbakanı da bu tasarımın tercih edilmesinden duyduğu memnuniyeti şu sözlerle dile getirdi: “Stadyum, temel ilkeler, inşa süreci ve maliyet gibi başlıklar açısından kriterlerimizi karşılayan harika bir plan.”

YORUMLAR

Tatil için Bozcaada Konaklama Yerleri