...
bozcaada
HAVA DURUMU
hava durumu

Bozcaada

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 166 İçerik Bulunuyor.

Güncel Haberler
Booking.com bozcaada

Zehirli Ayakkabı markalarını Bakanlık açıkladı

05 Aralık 2014
Ana Sayfa » Dünya - Türkiye Gundemi » Zehirli Ayakkabı markalarını Bakanlık açıkladı
Zehirli Ayakkabı markalarını Bakanlık açıkladı

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı 5 Aralık 2014 tarihinde aşağıdaki haber duyurusunu yayınladı. Yayınladığı duyuruda çin malı zehirli ayakkabıları ithal eden firma ve markaları yayınladı. Duyuru metni aşağıdaki gibidir.

“Erenköy Gümrük Müdürlüğü denetimi altında faaliyet gösteren bir antrepoda muhafaza edilen, tehlikeli kimyasal madde ihtiva etmesi nedeniyle imha edilmesi gereken Denge Enternasyonal Ayakkabıcılık İth. İhr. San. ve Tic. Ltd. Şti.’ne ait Çin menşeili, “Arow”, “Arow Men” ve “Arow Kids” markalı 19 bin 920 çift, 9 model ayakkabı cinsi eşyanın imha edilmeyerek yasadışı olarak iç piyasaya sürüldüğü belirlenmişti.

Bakanlığımız tarafından piyasa gözetimi ve denetimi faaliyetleri çerçevesinde yapılan inceleme ve soruşturmalar sırasında ilgili firmaya ait Türkiye çapında 28 ilde, 42 satış noktasından alınan numunelerin değerlendirilmesi sonucunda, satılmamış 2368 çift ayakkabıya rastlanmış ve bu ayakkabılar mühürlenerek satışları durdurulmuştur. Diğer taraftan bu ayakkabıların 1947 çiftinin başka bir antrepoda olduğu, piyasaya verilmediği belirlenmiştir. Söz konusu ayakkabılardan alınan numuneler test için akredite laboratuvarlarına gönderilmiş, numunesi alınan 15 model ayakkabıdan 12 tanesinin test sonuçları uygunsuz, 3 tanesinin sonuçları uygun çıkmıştır.

İlgili firmaya bu tespitler çerçevesinde 266 bin 490 TL idari para cezası uygulanmıştır. Ayrıca ilgili mevzuat gereği firmadan piyasaya sürdüğü söz konusu ürünleri 2 televizyon ve gazetede ilan etmesi, bunları piyasadan çekmesi ve imha etmesi istenmiştir. Bu işlemler firma tarafından yapılmadığı takdirde Bakanlığımız tarafından yerine getirilecektir.

Konu ile ilgili olarak idari inceleme ve yargı soruşturması devam etmektedir.”

Kaynak Bakanlık linki : http://www.gtb.gov.tr/haberler/tehlike-kimyasal-madde-ihtiva-eden-ayakkabilara-i%CC%87liskin-aciklama

kanserojen-ayakkabilarin-fotograflari1 kanserojen-ayakkabilarin-fotograflari2 kanserojen-ayakkabilarin-fotograflari3

YORUMLAR

Tatil için Bozcaada Konaklama Yerleri